Krysa malá


anglicky: Natal Mouse

německy: Vielzitzenmaus


Řád: hlodavci

Podřád: veverkočelistní (Sciurognathi)

Čeleď: myšovití (Muridiae)

Podčeleď: pravé myši (Murinae)

Rod: Mastomys

Druh: Mastomys coucha (Smith, 1834)

Velikost: asi 10cm, délka ocasu 12- 13cm

Váha: 38- 55 g

Délka života: 2-4 roky

Pohlavní dospělost: kolem 3 měsíců života

Doba březosti: 26- 28 dní

Počet mláďat: kolem 10- 15, ojediněle až 20 v jednom vrhu

Doba kojení: 3 týdny, ale mají-li mláďata příležitost, přikrmují se u matky i déle


Příbuzná krysy malé je někdy chovaná krysa mnohobradavková (Mastomys natalensis).


Mastomyš nebo správněji krysa malá je oblíbeným krmným hlodavcem. Je škoda, že není častěji chována i jako zvířátko pro radost. Má pro to všechny předpoklady. V první řadě nezapáchá jako myši, takže se může chovat i ve skupinkách a v menších bytech, kde by byly myši příliš cítit. I navzdory své velikosti je nenáročná na prostor. Není příliš pohyblivá, většinu dne prospí. Probouzí se navečer, kdy se vypraví hledat něco k snědku. Ale ani potom moc neběhá, spíš se tak líně prochází. Přesto se mi osvědčilo dát svým mastomyškám kolečko na běhání, které využívají docela často.  

 


Domovem krysy malé je jižní Afrika. Tam se vyskytuje podobně jako naše myš domácí ve velkém množství a domorodci ji pronásledují jako škůdce. Nikde jsem nenašla informace o tom, jak se dostala do Evropy a kdy se začala chovat jako laboratorní a domácí zvíře.

Přírodní zbarvení krysy malé je hnědavé s černýma očima. Zbytky této hnědé můžeme vidět na strakatých jedincích, kteří jsou asi nejrozšířenější. Dále se chovají také krysy malé krémově zbarvené s červenýma očima. Tato různá zbarvení jsou dokladem toho, že se krysy malé chovají v zajetí již delší dobu.

Jejich nevýhodou je, že se často objevují kousaví jedinci. Okusila jsem to na vlastní kůži při určování pohlaví mláďat. Zatímco malé myšky jsem bez problémů brala do dlaně, mastomyšky mě svými zoubky upozornily, že jsem si dovolila moc. Proto je lepší brát je ze začátku za kořen ocasu. Bát se nemusíte, neupadává jako u pískomilů nebo bodlinatek. Krysy malé se dají do určité míry ochočit, ale nikdy nebudou tak ochočené jako třeba bílé myšky. Nechají se pohladit, vezmou si krmení z ruky a ochočenější jedinci se nechají i zvedat, aniž by se bránili, ale o nějaké „hry“ se svým majitelem příliš nestojí.  


Jako většina hlodavců jsou to zvířátka společenská, takže nejlepší je držet je ve skupinkách. Můžete mít jednoho samce a několik samic nebo skupinky složené pouze ze samic nebo samců. Měly by spolu být odmala, zařazování nových jedinců do stávající skupiny se daří pouze s obtížemi. V takovou chvíli jsou jinak poněkud líné mastomyšky najednou velice rychlé a během několika sekund může dojít k ošklivým poraněním.

Chcete-li přesto zařadit nějaké zvíře do stávající skupiny, mělo by to být mládě. S úspěchem jsem spolu seznámila dospělého samce a pětitýdenní samečky i dospělou samici s mláďaty. Jedná-li se o dospělá zvířata, je to mnohem složitější a často se to nepodaří vůbec.


Jak už jsem napsala, nepotřebují krysy malé tolik prostoru jako např. pískomilové, kteří jsou přibližně stejně velcí. Samozřejmě se necítí dobře namačkány v malých boxech po desítkách, jak je tomu často v chovu pro krmné účely. Ale v nějakém starším akváriu nebo teráriu středních rozměrů už můžete chovat spokojenou skupinku těchto krasavců. Nepotrpí si nijak zvlášť na šplhání a skákání, ale uvítají různé kameny nebo větve, na kterých můžou sedět a sledovat okolí. Samozřejmostí je nějaký úkryt nebo domeček, kam nanesou materiál na stavbu hnízda. Dávám jim kartony, ruličky od toaletního papíru, ubrousky nebo seno, které brzy zpracují. Nestaví sice tak dokonalá a krásná hnízda jako pískomilové, ale přesto mají rády vystlaný, teplý domeček. Terárium nebo akvárium musí být dobře uzavřené. Sice jsem nikdy nepozorovala, že by se snažily vyskočit, ale vzhledem ke své velikosti by u nižších akvárií dokázaly např. po domečku pohodlně vylézt.  


Ani na krmení nejsou krysy malé příliš náročné. Jejich jídelníček je podobný jako u myší domácích. Já chovám oba druhy společně a krmím je stejnou směsí zrní. Jenom mastomyškám přidávám více ovoce a zeleniny. Tak dvakrát do týdne přidávám do krmení živočišnou složku. Někde jsem četla, že myši neloví hmyz, ale moje myšky a mastomyšky toto tvrzení vyvracejí. Když jim přinesu cvrčka nebo saranče, nemá proti nim žádnou šanci. Během několika minut je odchycen a myšky ho s blaženě přivřenýma očima zkonzumují.

Krysy malé poměrně hodně pijí, takže musí mít neustále k dispozici čerstvou vodu. Rychle se naučí na napáječku, ale já jim dávám vodu do misky, protože mi zlikvidovaly již několik napáječek (guma přísavek jim totiž strašně chutná a navíc se výborně hodí na stavbu hnízda).


Rozmnožování mastomyšek není vůbec složité. Dáte-li k sobě samečka a samičku, za tři týdny budete mít domeček plný růžových, pištících uzlíčků. Krysy malé se nerodí úplně holé, na růžové kůži mají několik dlouhých chlupů a po pár dnech je již zřetelně viditelná pigmentace, tedy místa, na kterých později vyroste tmavá srst. Rodí se jich většinou deset a víc. Máma se o ně vzorně stará. Kojí je i přes tři týdny, a když se pokoušejí vylézt na průzkum okolí, hned je nese zpátky do hnízda. Jejich vývoj probíhá o něco pomaleji než u myší domácích. Tento pomalejší vývoj souvisí také se skutečností, že krysy malé pohlavně dospívají až ve třech měsících, zatímco myšky už kolem jednoho měsíce života. To je důležité vědět, protože s odstavením malých mastomyšek nemusíme tak pospíchat a můžeme je spolu nechat klidně delší dobu.

Mastomyší samičky mají velice dobře vyvinutý mateřský pud. Již několikrát jsem pozorovala, jak se samička, které jsem odebrala mláďata, starala o laboratorní myši. Neustále se je snažila nosit do hnízda, kde je olizovala a zahřívala. Jenom se jí nelíbilo, že myšáci nespolupracují.

Rozhodnete-li se chovat krysy malé jako domácí mazlíčky, doporučovala bych si pořídit si jedince stejného pohlaví. Krysy malé jsou totiž jedni z nejplodnějších hlodavců, takže vrhy o 20 mláďatech nejsou vzácností. A co potom s tolika mrňousky? Jen málokdy se podaří je všechny prodat, nakonec stejně většina z nich skončí v hadí tlamě. A na to je těchto krásných zvířátek škoda.


z nich skončí v hadí tlamě. A na to je těchto krásných zvířátek škoda.