Myšice malooká


Řád: hlodavci

Podřád: veverkočelistní (Sciurognathi)

Čeleď: myšovití (Muridae)

Podčeleď: pravé myši (Murinae)

Rod: Apodemus

Druh: Apodemus microps

Velikost: 7- 9 cm + 8 cm ocas

Váha: 12- 22 g

Doba březosti: kolem 23 dní

Počet mláďat: 4- 6, vzácně i více


Další druhy myšic:

Myšice lesní (A. flavicolis)

Myšice křovinná (A. sylvaticus)

Myšice temnopásá (A. agrarius)


Obecně o myšicích

Myšice jsou zvířátka, která žijí i v naší přírodě. Myšice malooká je z nich nejmenší. Žije v Čechách i na Slovensku, v Polsku, v jihovýchodní Evropě a zřejmě i v Malé Asii. Na rozdíl od myšice, která je typickým obyvatelem lesů a dobře šplhá, žije myšice malooká na zemi a pod zemí. Jejím přirozeným biotopem jsou bezlesé oblasti nížin a pahorkatin, kde si vyhrabává nory. Všechny myšice jsou noční zvířata, ale v teráriu je můžete spatřit i během dne, když se vydají k misce na svačinku.

Vzhledem trochu připomíná myš domácí, ale je štíhlejší a tmavší. Od myši se také liší velkýma očima, i když se jmenuje malooká, její oči nejsou o nic menší než ostatních myšic.


 


Ubytování

Pro chov myšic je vhodné větší terárium, případně vyšší akvárium s víkem. Toto víko by mělo být z pevného pletiva s malými otvory, aby jimi myšice neprolezly. Naštěstí tento druh opravdu moc neskáče a nešplhá, takže k útěku dochází poměrně zřídka (na rozdíl od myšice křovinné, která vysoko skáče a protáhne se i malinkou skulinou).

Při zařizování terária je třeba mít na paměti způsob života myšic v přírodě. Myšice malooká žije v norách, proto je dobré jí to umožnit i v zajetí. Mě se osvědčilo smíchat lignocel s kukuřičnou drtí, senem a suchým dubovým listím a myšice si během několika dní vytvořily krásný systém chodeb s obytnou místností. Důležité jsou také různé úkryty, především ze dřeva a z kůry stromů, hodí se také nějaký plochý kámen, na který položíte misku s krmením. Pro přirozenější vzhled terária můžete použít i různé větve, ale myšice po nich moc nešplhají.


Krmení

V přírodě se myšice živí především semeny trav a plevelů. Ale nejsou vůbec vybíravé, zbaští všechno, co jim předložíte. Jako základ podávám směs drobnějších semen a zrníček (proso, lesknice apod.). Občas jim přilepším několika slunečnicovými semínky, chutnají jim i ovesné vločky, kukuřičné lupínky a další pochoutky pro hlodavce. Možná vás překvapí, že v poměru ke své velikosti toho myšice sní docela hodně, určitě víc než třeba myš, a netloustnou. Ale nedivte se, myšice jsou zvyklé dělat si zásoby, v přírodě nemají stálý přísun potravy jako v teráriu. Takže ne všechno zrní, které přes noc z misky zmizelo, opravdu snědly. Většinu zrníček si nanosí do hnízda a při této činnosti si vůbec nezadají s křečkem. U mě se po 14 dnech musely z hnízda vystěhovat, protože už si neměly kam lehnout. Myšice prý také milují lískové oříšky, které dokážou zručně otevírat. To jsem zatím neviděla, ale určitě to vyzkouším. Až půjdete někdy na procházku do přírody, zkuste přinést myšicím nějakou mňamku. Určitě by jim chutnaly borůvky, maliny, ostružiny nebo lesní jahody, nepohrdnou ani žaludem nebo bukvicí. Když jim nasbíráte klásky pšenice nebo ovsa, zabaví se tím na celý večer. Důležitou součástí potravy myšic je také živočišná strava. U myšice lesní se uvádí až 30 procentní podíl živočišné stravy, myslím, že u myšice malooké to bude podobné. Kromě oblíbených cvrčků a moučných červů jim můžete zkusit nabídnout také drobné šnečky a slimáky nebo nějakou můru.

Na zelené krmení si příliš nepotrpí, ale občas si dají kousek okurky, salátu, pampelišky apod.

Samozřejmostí je čerstvá voda, i myšice chycené ve volné přírodě se brzy naučí pít z napáječky.


 


Rozmnožování a rodinný život

Rozlišit samce od samice vůbec není těžké. Samci mají již v útlém věku dobře viditelná varlata. V přírodě se myšice rozmnožují od března do září. Březost trvá kolem 23 dní a samice rodí 4 – 6 mláďat. Jsou to zvířátka společenská, žijí v rodinách nebo v malých skupinách. I při chovu v zajetí můžeme pozorovat, jak jsou neustále v kontaktu, ani při krmení se neperou a sedí těsně vedle sebe. S rozmnožováním zatím nemám zkušenosti, ale znalci mi poradili, že myšice se téměř nikdy nerozmnoží, když žijí jenom v páru. Vždy je potřeba mít více zvířat, třeba samce a několik samic, ve skupině může být i více samců, jenom počet samic by pak měl být vyšší než počet samců. Když je nechcete rozmnožovat, můžete mít samčí nebo samičí skupinu.


 

 

 

s="MsoNormal" style="text-align:justify">