Myška drobná
Řád: hlodavci

Podřád: veverkočelistní (Sciurognathi)

Čeleď: myšovití (Muridae)

Podčeleď: pravé myši (Murinae)

Rod: Micromys

Druh: Micromys minutus

Velikost: 5-7 cm

Váha: cca. 6 g

Délka života: 3- 4 roky

Pohlavní dospělost: od 6 týdnů

Doba březosti: kolem 20 dní

Počet mláďat: 3- 6

I myška drobná má ráda společnost. 


Základní informace

Myška drobná je velice roztomilým zástupcem české a evropské fauny. Je zajímavá především svým způsobem života. Většinu času tráví nad zemí mezi stébly trav a obilí. Díky svému malému vzrůstu a nízké váze a především částečně chápavému ocásku je ideálně přizpůsobena šplhavému způsobu života. Mezi stébly si také staví typická kulovitá hnízda, ve kterých vychovává mláďata. Zimu pak tráví v hnízdech na zemi nebo pod zemí.

Jsou to zvířátka velice rychlá, ale i zvědavá. Na život s člověkem si rychle zvyknou, sice si udržují odstup, ale vždy, když jim nesu krmení nebo vyměňuji vodu, sedí opodál a sledují, co se děje zajímavého. Podle literatury se jedná o denní tvory, ale podle mých zkušeností přes den většinou spí, jenom občas si zajdou pro něco na zub do misky. Jejich největší aktivita začíná k večeru (kolem šesté hodiny), a vydrží běhat, skákat, honit se a hrát si celou noc.

V některých knihách se píše, že myšky drobné jsou vysloveně skupinová zvířata, která potřebují žít ve skupině. Jinde jsem se zase dočetla, že v přírodě žijí samotářsky a podle vyprávění některých chovatelů je složité vytvořit v teráriu harmonickou skupinu. Já mám v současnosti pět samců a zdá se, že pravdivá je spíše druhá varianta. Sice se spolu neperou, ale každý spí jinde, u misky je vždycky jenom jeden, a když se náhodou potkají, tak se ihned začnou prát. Ale protože v blízkosti nejsou žádné samičky, jdou si většinou z cesty a neubližují si.


  Ubytování

Při zařizování ubikací pro myšky drobné je třeba zohlednit jejich přirozený způsob života. Proto jsou velmi vhodná vysoká terária, čím vyšší, tím lepší, ale minimálně 30 cm. Do takového terária už se dají nainstalovat různé větvičky (tenké, aby po nich mohly malé myšky pohodlně šplhat), ale i silnější stébla trav, obilí nebo rákosu. Žádný domeček není potřeba, když myškám poskytnete dostatek materiálu (jemné seno, tráva), tak si svoje hnízda postaví samy. Můžete jim ale také pomoci tím, že pod střechu terária zavěsíte třeba kokosový ořech (s vyříznutým otvorem) nebo různá hnízda pro ptáky, která koupíte v chovatelských potřebách. Jako substrát používám jemnou kukuřičnou drť a vysokou vrstvu sena. Na zem dejte nějaké kameny a vhodné jsou i úkryty z kůry.

Kromě terária se dá samozřejmě použít i vyšší akvárium, ale v tom případě musíte vyrobit víko, aby vám myšky neutekly. Na víko je nejlepší jemné muší pletivo (kovové), protože myšky se protáhnou i úplně malou škvírou. U terária starost s víkem odpadá, ale je důležité, aby terárium dobře větralo.


Krmení

Základním krmením pro myšky drobné je směs drobných semen (můžete použít např. krmení pro drobné exoty). V přírodě se myšky nejčastěji vyskytují v ovesných polích, takže nemůžete nic zkazit, když do směsi přidáte oves nebo třeba pšenici. Myšky drobné v zajetí snadno ztloustnou a můžou pak vážit až dvojnásobek své přirozené váhy. Chcete-li tomu předejít, nedávejte jim žádná slunečnicová semínka, oříšky ani řepku (černé kuličky, najdete je v některých směsích pro ptáčky). Toto pravidlo můžete porušit, jedná-li se o březí nebo kojící samici, mladá a stará zvířata, ale i zde pouze s mírou. 30% denní krmné dávky by měla tvořit živočišná strava - ideální je hmyz nebo mouční červi, někteří chovatelé doporučují také kočičí suchary, kousky vařeného masa nebo vejce natvrdo. Stravu dále doplníme o zelené krmení a tvrdý chléb na obrušování zubů. K tomu se také výborně hodí čerstvé větvičky ovocných stromů, na kterých můžete nechat i listy. Myšky drobné poměrně hodně pijí, nejlepší je dávat jim vodu v napáječce.


Rozmnožování

Podle zkušeností chovatelů není rozmnožování myšek drobných nijak složité. Jenom je třeba dodržet několik pravidel. V chovné skupině musí být vždy jenom jeden samec. Březí a kojící samice bývají někdy dost agresivní vůči ostatním zvířatům, v takovém případě je musíte oddělit, nechcete-li o některé myšky přijít. V přírodě dochází k rozmnožování dvakrát až třikrát do roka, v zajetí to může být i častěji.

Samice je březí průměrně 21- 23 dní a rodí většinou 4- 7 mláďat. Ta se vyvíjejí velice rychle, již ve dvou týdnech opouštějí hnízdo a ve třech týdnech jsou samostatná. Pohlavně dospívají asi ve dvou měsících života. V zajetí se dožívají dvou až tří let, v přírodě pouze 18 měsíců.


 


 

 

 

 


 

;color:#454741">