Naklíčené krmivo


Jako výborný zdroj vitamínů se mi osvědčilo podávat jednou týdně naklíčená semena (kojícím samičkám, mláďatům, starším a nemocným jedincům asi dvakrát týdně). Je to dobrý způsob zajištění dostatku vitamínů hlavně pro ty hlodavce, kteří nechtějí přijímat zelené krmivo (v mém chovu jsou to např. myši africké). V obchodech se dá koupit např. naklíčená pšenice, čočka, vojtěška, sója apod. Moji hlodavci nejvíce milují naklíčenou pšenici. Nemusíte ji kupovat, dá se dobře naklíčit i doma, ale pozor na plíseň!

Chcete-li začít dávat zvířatům naklíčené zrní, je důležité začít s tím opatrně. Zvířata si musí na nový druh krmiva nejdříve zvyknout. Nedávejte jim ho také příliš mnoho, mohlo by to vést k trávicím problémům a k průjmu.

Ke klíčení se hodí téměř všechna neloupaná semena a zrniny. Kromě již zmíněných druhů můžete naklíčit také neloupaná slunečnicová semínka nebo proso. Loupaná semena by se neměla nechat klíčit, protože rychleji plesniví.

A jak nejlépe naklíčit semena? Je to jednoduché. Vybraná semena dobře propláchneme a necháme asi 6-8 hodin (ne déle) ponořená ve vodě. Potom je vyndáme, znovu důkladně promyjeme a vložíme do sítka z umělé hmoty (kovové by mohlo zreznout). Sítko vložte do nějaké nádoby a přikryjte pokličkou, aby se na semena neprášilo. Nechte semena 1-2 dny v nádobě, dokud nezačnou klíčit. Občas je vyndejte a znovu propláchněte, aby zůstala vlhká. Pak už je můžete podávat. Neustále ale kontrolujte, jestli se na nich nezačala tvořit plíseň (proto je lepší nechat je v nádobě co možná nejkratší dobu). Nejvíce vitamínů je v semenech, když jsou klíčky jen docela krátké (asi 1-2 mm).  Když už se stane, že se plíseň vytvoří, musíte všechno (!!!) vyhodit. Plíseň má totiž dlouhá vlákna, která nemusí být vždy viditelná.

Naklíčené krmivo nikdy dlouho neskladujte, nemá cenu si klíčit semena do zásoby. Také zvířatům dejte jen tolik, kolik hned spotřebují, zbytek zlikvidujte. Hygiena je pro zdravý chov nesmírně důležitá.

Nespotřebované naklíčené zrní můžete zasadit do květináče s trochou zeminy a vypěstovat svým zvířátkům vlastní zdroj zeleného krmiva. 


 


tml>