Pískomil bledý


anglicky: Pallid Gerbil

německy: blasse nebo bleiche Rennmaus  


Řád: hlodavci

Podřád: veverkočelistní (Sciurognathi)

Čeleď: myšovití (Muridiae)

Podčeleď: pískomilové (Gerbillinae)

Rod: Gerbillus

Druh: Gerbillus perpallidus Setzer, 1958

Velikost: 19 - 24 cm (s ocasem)

Váha: 36-50 g

Délka života: 3-6 let

Pohlavní dospělost: asi 3-4 měsíce 

Délka březosti: cca. 21 dní

Počet mláďat: 1-6

Doba kojení: 3-4 týdny


Pískomil bledý versus pískomil mongolský:

Pískomil bledý zatím nepatří k běžně chovaným domácím mazlíčkům, ale přesto se v chovech objevuje stále častěji. Mezi milovníky pískomilů je velmi oblíbený. Díky vrozené zvědavosti, která je vlastní téměř všem pískomilům, brzy překoná ostych a na svého chovatele si rychle zvykne. Není sice tak hravý jako pískomil mongolský, kterého můžete i brát do ruky, ale je důvěřivý, nechá se pohladit a rád si bere krmení přímo z dlaně.

Jeho chov se podobá chovu pískomila mongolského (Meriones unguiculatus). Vzhledem se však od sebe liší, i když jsou to oba pískomilové, pocházejí z různých rodů. Pískomil bledý je menší a štíhlejší, jeho tělo bez ocasu měří asi 10 cm. Jeho srst je pískově žlutá a pod ní prosvítá tmavší podsada. Spodní strana těla je bílá. Nápadné jsou veliké zadní tlapky, které těmto zvířátkům umožňují rychlý pohyb. Pískomil bledý je velice dobrý skokan. Bez problémů vyskočí 30 cm do výšky a až 50 cm do dálky.  


Pískomil bledý v přírodě:

Pískomil bledý pochází z pouští Egypta. Ve své domovině si staví v písku rozsáhlé systémy nor, které mohou být hluboké až jeden metr. V nich prospí celý den a probouzí se až za soumraku, kdy se okolní teplota stává snesitelnější. Že se jedná o nočního živočicha, to prozrazují také velké černé oči. Večer se vydává za potravou. Při tom mu pomáhá vedle dobrého čichu také vynikající sluch. Zvlášť dobře slyší hlavně nízkofrekvenční tóny, což mu umožňuje vyhnout se nepřátelům.


Jak je chovat?

Pro chov pískomilů bledých se hodí akvárium větších rozměrů, které musí být dobře zakryté, abychom zabránili útěkům. Jako podestýlku používám písek, protože ten nejlépe odpovídá podmínkám, ve kterých žijí v přírodě. Použijete-li jinou podestýlku, je nutné umožnit pískomilům písečnou lázeň. Jinak by se jim zmastila srst a to by mohlo způsobit různé potíže, např. nachlazení. Protože pískomilové téměř nezapáchají, stačí jednou za týden písek přesít. Celé terárium by se mělo kompletně vyměnit a vyčistit asi jednou za měsíc podle jeho velikosti.

Do terária dávám pískomilům různé kořeny, větve, kameny a samozřejmě nějaký úkryt. Dobře se mi osvědčila dřevěná budka pro ptáky, která není drahá, takže ji lze vyměnit, když ji pískomilové rozhlodají. Pískomil bledý sice nehlodá tolik jako pískomil mongolský, ale své zoubky si také potřebuje brousit. Stejně jako jeho mongolský příbuzný si rád domeček vystýlá, proto mu poskytněte dostatek materiálu na stavbu hnízda (karton, ubrousky, ruličky od toaletního papíru, seno).

Pískomil bledý má také větší potřebu tepla než pískomil mongolský. Někteří chovatelé proto používají dodatečné zdroje tepla, ale myslím, že při pokojové teplotě (kolem 22 stupňů) to není bezpodmínečně nutné.Krmení:

Pískomily bledé krmím stejnou potravou jako pískomily mongolské. Používám nejrůznější směsi zrní pro hlodavce, ale neměly by obsahovat žádná tučná semena jako jsou např. slunečnice nebo řepka. K nim přidávám krmení pro drobné exoty (např. andulky). Pískomil bledý pochází z oblastí, kde není výběr krmení zrovna bohatý, a proto dokáže potravu velice dobře využít. Příliš bohatá strava může vést až k poškození některých orgánů (např. jater).

Kromě zrní podávám denně zeleninu a ovoce (ovoce ale jen v malých dávkách kvůli množství obsaženého cukru). Zelené krmení je důležité, protože obsahuje potřebné tekutiny. Pískomilové nejsou zvyklí pít, v přírodě se jen zřídka kdy dostanou k vodě a potřebu tekutin pokrývají právě ze zeleného krmiva. Přesto by měli mít stále přístup k vodě (napáječka), hlavně v horkých letních měsících.

Pískomilové bledí mají poměrně velkou potřebu živočišných bílkovin. Toto krmení jim podávám asi 3-4krát týdně.


Společenský tvor:

Pískomil bledý je stejně jako většina ostatních pískomilů zvíře velice společenské. V přírodě žije v rodinných skupinách a ani v zajetí by neměl být sám. Pro chov se nejlépe hodí páry, sestavené v mládí. Je snášenlivější než pískomil mongolský, na větším teritoriu může žít skupina až šesti zvířat, přičemž počet samců by měl být nižší než počet samic. Nechcete-li mladé, pořiďte si skupinku stejného pohlaví.

Občas dochází i mezi zvířaty, která se dobře znají, k potyčkám. Vyskakují přitom do výšky a boxují se předníma nohama. Přitom vydávají hlasité skřípavé zvuky, asi jako když vržou nenamazané dveře. Nemusíte se ale bát, zdá se, že tyto bitky spíš slouží k utužení vztahu, protože při nich nikdy nedochází ke zranění a během pár minut skončí stejně rychle jako vypukly.Rozmnožování:

Pohlavně dospívá pískomil bledý ve třech až čtyřech měsících. Samice rodí po cca. 22 dnech 1-6 mláďat. Ta dospívají o něco pomaleji než mláďata pískomila mongolského a samice je kojí asi 1 měsíc. Podle údajů v literatuře se pískomil bledý dožívá 5- 6 let. To zatím nemohu potvrdit, protože je chovám teprve krátkou dobu.


samice je kojí asi 1 měsíc. Podle údajů v literatuře se pískomil bledý dožívá 5- 6 let. To zatím nemohu potvrdit, protože je chovám teprve krátkou dobu.