Narození myšek


V sobotu 28.7.2007 se naší samičce Rozárce narodilo 10 myších miminek. Rozárka (černá tan) byla prvorodička, a proto jsem o ni měla trochu strach. Ukázalo se však, že zbytečně, všechno proběhlo bez problémů. V literatuře se sice uvádí, že myší březost trvá 21- 23 dní, Rozárka byla březí pouhých 19 dnů. Ale ani mě to nepřekvapilo, většina mých myšek rodila před 20. dnem březosti, jedna dokonce po necelých 18 dnech. Malých myšek už se u nás narodilo hodně, ale ještě nikdy jsem neměla možnost pozorovat porod „v přímém přenosu“. Tentokrát se to podařilo, tak bych se s vámi o tento zážitek chtěla podělit. Myšky totiž bydlí v domečku, který má u skla jednu otevřenou stranu, takže všechno bylo krásně vidět. Porodu se kromě Rozárky účastnily „tety“ Zlatka (ta už jednou mláďata odchovala), Zlatčina dcera Julinka a dvě mladé myšky Arielka a Aisha.


 Kolem jedné hodiny po poledni začala být Rozárka hodně nervózní. Běhala sem a tam po terárku a tahala bříško po zemi. Hnízdo si nestavila, jenom nanosila do domečku trochu buničiny a sena. Nevím, jestli to bylo tím, že je nezkušená, nebo jí jenom bylo teplo (není se co divit). Když jsem se na ni podívala zblízka, bylo zřetelně vidět, jak se jí mláďata v bříšku hýbou. Potom se snažila usnout, ale asi měla bolesti, pořád se vrtěla a převalovala. V půl druhé pod ní najednou leželo první mládě. Během asi 20 minut se narodila další tři. Rozárka je vždycky ihned očistila a předala Zlatce, která je začala zahřívat. Mladé samičky se porodu nijak neúčastnily, i když i ony mláďata očichávaly a olizovaly. Zato se věnovaly úklidu, všechny kousky podestýlky, na kterých ulpěla krev, ihned vynášely mimo domeček. Ale Zlatka opravdu aktivně pomáhala, každé mládě ihned vzala k sobě a intenzivně je čistila. Rozárka se tak mohla věnovat dalšímu průběhu porodu a mezi jednotlivými mláďaty si i trošku odpočinula. Překvapilo mě, že porod trval poměrně dlouho (v knížce Myši od Horsta Bielfelda se píše, že mláďata se většinou rodí během půl hodiny). Rozárčino poslední mládě se narodilo v 15.05, porod tedy trval hodinu a 35 minut. Pro Rozárku to bylo náročné, takže hned po posledním miminku tvrdě usnula. O mláďátka bylo mezitím dobře postaráno.

Zatímco Rozárka měla plné ruce (packy a čumáček) práce s porodem, narozená myšátka už prozkoumávala všechny ostatní myšky, jestli některá nemá něco k pití. Také se ozývala poměrně silným hlasem. To je pro myšátka velice důležité. Matka totiž každé mládě napřed zbaví plodového vaku a překousne pupeční šňůru. Myšátko v tu chvíli musí vydávat určitý zvuk, jinak by matka pokračovala dál a mládě by sežrala. Proto musí miminko dát najevo, že je zdravé a života schopné.

Během celé březosti dostávala Rozárka i ostatní myšky zvýšené množství bílkovin. Pro Rozárku to bylo nutné, aby se její mláďátka dobře vyvíjela a pro ostatní myšky to fungovalo jako prevence, aby náhodou nedostaly chuť na čerstvě narozená myšátka (i to se totiž někdy stává).


Na chování všech myšek během porodu můžeme dobře pozorovat, že péče o mláďata je myším vrozená (na rozdíl třeba od primátů, kde se mladé samice učí mateřskému chování pozorováním jiných samic). I mladé dvouměsíční myšky přesně věděly, jak mláďata očistit a zahřívat. Často jsem také pozorovala u jiných vrhů, když vylezla už starší mláďata z hnízda, zpátky je nosila nejen jejich matka, ale i ostatní samice. Samice se ke všem mláďatům chovají stejně, a když je v hnízdě několik vrhů, kojí často samice nejen svoje, ale i cizí mláďata. Jednou jsem měla dvě samice v jednom terárku, ale každá si postavila vlastní hnízdo. Jedna měla 9 mláďat, druhá jenom 4. Asi se jí to zdálo málo, tak v nestřeženém okamžiku ukradla dvě od druhé samice a teprve potom byla spokojená. Ani jí nevadilo, že ta cizí mláďata byla o týden starší než její. 

Teď už miminka spokojeně cucají Rozárčino mléko a jejich jediným úkolem několik příštích týdnů bude pouze růst, jíst a spát. Doufám, že to Rozárka všechno zvládne, jenom je mi líto, že jsem zrovna neměla po ruce foťák. Ale fotky budou brzy následovat, slibuju. Zatím jsou všechna miminka stejně jenom holá a růžová, takže není moc co fotit.


růžová, takže není moc co fotit.


html>