Operace potkana


A teď několik zkušeností z praxe.

 Začátkem roku jsem na mém nejstarším potkanovi Sunnym nahmatala malou bulku v podpaží. Zároveň se mu objevil malý růžový novotvar na břiše. Když jsem zjistila, že obě bulky poměrně rychle rostou, navštívila jsem se Sunnym veterinární kliniku. Doktor mi vysvětlil, že v prvním případě se jedná o nezhoubný nádor mléčné žlázy (na můj udivený dotaz se prý vyskytuje i u samců) a ta druhá bulka je kožní nádor. I když Sunnymu už byly dva roky, rozhodla jsem se pro operaci, protože nádory byly dobře ohraničené a klinika poskytovala veškerý servis včetně inhalační narkózy, vyhřívané podložky a pooperační péče.

Termín operace byl dohodnut na  pondělí 12. března. Večer ještě Sunny dostal normálně najíst a ráno jsme šli na to. Byla jsem ráda, že mi doktor umožnil ho odevzdat ráno před prací a večer zase vyzvednout, v práci vám volno kvůli potkanovi nedají. Na operaci šel přesně v poledne, ve dvě hodiny jsem tam volala a už byl probraný. Asi kolem šesté jsem si pak pro něj šla. Byl ještě trochu omámený, ale reagoval na mě a hlavně na jídlo. Nejdřív dostal do misky nastrouhanou okurku (nevím, jestli mu tam dali napít), kterou bezezbytku vylízal. V tu chvíli jsem si oddechla, protože jsem se trochu bála toho, že bych ho musela krmit násilím. K večeři následovala ovesná kaše s medem, ráno potom nastrouhaná jablíčka s piškoty. Druhý den k večeru už začal pomalu baštit tuhou stravu (ze začátku mu ještě trochu dělala problémy rovnováha).

Samozřejmě jsem ho dala do samostatné klece, což se ovšem ukázalo jako velký problém. Sunny je totiž vůdce smečky a samotu snášel opravdu špatně. Dokonce se hned druhý den po operaci prodral malinkým otvorem v kleci a utekl ke klukům, kde jsem ho ráno našla namačkaného na mřížích. Jeho jizva na boku se hojila moc dobře, stehy si vůbec nekousal, ale ta na břiše ho očividně dost štvala. Stehy byly pryč ještě než jsme dojeli domů. Právě kvůli této druhé ráně jsem ho nechtěla dát moc brzy ke klukům, aby se mu ještě víc neotevřela a nedostala se tam nějaká infekce. Ale jak jsem zjistila, psychika dokáže dělat divy, celý týden zůstala rána otevřená a vůbec se nechtěla hojit. Pak jsem si řekla, že to takhle dál nejde a prostě jsem ho pustila ke klukům i s tou otevřenou ránou. Nevím, jestli je to dobrá metoda, ale asi se stal zázrak. Během tří dnů byla rána krásně zahojená a za necelý týden po ní nezůstalo ani památky. Prostě potkan je tvor společenský a i na to je třeba brát ohled. Ale samozřejmě záleží i na dalších okolnostech.

V každém případě jsem ráda, že jsme do toho šli, snad se mi podařilo Sunnymu prodloužit život aspoň o pár měsíců. A o to přece jde, vždyť už jsme spolu prožili tolik krásného a myslím si, že za těch tisíc korun to opravdu stálo.


tálo.


tml>