Místo úvodu


Vítejte na mých stránkách věnovaných chovu hlodavců. 

Jste návštěvník   od vložení počitadla :-)
Doufám, že se vám na mých stránkách bude líbit a že se třeba dozvíte i něco nového. Najdete tu základní informace o hlodavcích, které chovám, o vybraných dalších druzích, zvláštní kapitola je věnována také krmení, protože to je v chovu asi to nejdůležitější. Můžete si přečíst i něco o hlodavcích obecně, a protože latinské názvy nejsou běžně známé, je tu malá kapitolka zoologické názvosloví. Budete-li hledat další informace, možná vám pomůže přiložený seznam literatury. Budu se také snažit často tyto stránky aktualizovat, přidávat nové články, zajímavosti, obrázky a podobně. Přeji vám hodně zábavy při jejich prohlížení. Protože bych chtěla, aby se tyto stránky líbily všem milovníkům hlodavců, budu ráda, když mi pošlete třeba nějaké pěkné fotky vašich miláčků nebo vaše příběhy, zkušenosti a podobně. Ráda je zde uveřejním. Občas prodávám také nějaká zvířátka za svých odchovů, máte-li zájem, koukněte se do rubriky k odběru  

A koho už hlodavci přestali bavit, může si přečíst něco o měkkýších nebo o mnohonožkách


Pro začátek jsem si připravila deset otázek, které by si měl zájemce o chov zvířat položit, než si nějakého toho mazlíčka pořídí.

 

  1)      Informoval/a jsem se dostatečně o potřebách vybraného zvířete?

2)      Vím, že většina doma chovaných hlodavců je společenská a jsem ochoten/ochotna si pořídit minimálně dvě zvířata?

3)      Souhlasí doma všichni s pořízením nového člena rodiny?

4)      Není nikdo z rodiny alergik nebo astmatik?

5)      Mohu zvířeti nabídnout opravdu všechny podmínky, které potřebuje (dostatečně velkou ubikaci, společnost, výběh…)?

6)      Jsem si vědom/vědoma, že do zvířete je třeba investovat nejen peníze (náklady na zvíře samotné, klec a její vybavení, krmení, podestýlka, možné návštěvy veterináře) ale i velké množství času, a že zvíře není hračka, kterou můžu zahodit, když už mě nebaví?

7)      Vím, jak dlouho bude vybrané zvíře žít a chci se o něj starat po celou dobu jeho života?

8)      Uvědomil/a jsem si, že zvíře jako živý tvor běhá, skáče, dělá nepořádek, hlodá, vydává zvuky, které mohou rušit nejen mě, ale i třeba sousedy, někdy i trochu zapáchá a dokážu to tolerovat?

9)      Chci se o svoje zvíře starat, i když bude třeba staré, nemocné a jsem ochoten/ochotna ho nechat bezbolestně uspat, aby netrpělo, když se bude blížit konec jeho života?

10)  Vím, kdo se mi o zvíře postará v době mojí nepřítomnosti (dovolená, pobyt v nemocnici, služební cesta…)?


Jestliže vaše odpověď na těchto deset otázek zněla jednoznačně ano (kromě otázky č. 4), pak neváhejte a klidně si nějakého toho hlodavce pořiďte. Za vaši péči se vám odmění spoustou radosti, kterou vnese do vašeho života. Třeba vám tyto stránky i trochu pomohou při výběru a rozhodování.