Zelené krmivo


Další důležitou součástí krmení je zelené krmivo. Hlodavci někdy bývají vybíraví, takže musíte vyzkoušet, co jim chutná. Většina z nich si ale ráda pochutná na pár stéblech trávy nebo na pampeliškových listech. Pozor, trávu nikdy netrhejte v místech, kde se venčí psi nebo u frekventovaných silnic. Dobré je trhat trávu po dešti, kdy je aspoň trochu umytá. Ale před podáváním ji nechte vždy dobře vyschnout.


Zelenina

Zelenina je pro některá zvířata hlavním krmivem, pro většinu ostatních výborným doplňkem. Obsahuje mnoho vody a relativně málo živin, zato hodně vlákniny, která je nezbytná pro dobré trávení. Nejčastěji se používá kořenová (mrkev), listová a košťálová ( zelí, salát, čínské zelí) a plodová zelenina (okurky, paprika). U salátu a zelí ale opatrně, některá zvířata se po nich mohou nadýmat. Obecně nedávejte zeleného krmiva příliš velké množství, mohlo by to vést k průjmům. Nevhodné jsou citrusy a také zelí.

Podávejte více zeleniny a jenom občas ovoce. Trávicí soustava hlodavců dokáže dobře zpracovat polysacharidy, které se nacházejí např. v kořenové zelenině. Budete-li jim příliš často dávat ovoce, které obsahuje lehce stravitelné monosacharidy (ovocný cukr), může to vést nejen k ukládání přebytečného tuku a k následnému tloustnutí, ale v horším případě i k poškození orgánů. 


Ovoce 

K nejpoužívanějšímu ovoci patří jádroviny jako jablka nebo hrušky. Jablka mají asi 9-14% cukru. Oblíbené je také šťavnaté ovoce (hroznové víno, jahody, maliny…), ale tyto druhy nabízím opravdu jen výjimečně.

Pro chovatele morčat je důležité vědět, které druhy zeleniny a ovoce obsahují nejvíce vitamínu C. Následující tabulka je převzata z knihy Morčata od Hanse L. Schippera:


Zelenina/ ovoce

mg vitaminu C ve 100 g

brokolice

113

čekanka

114

hruška

4

jablko

10/12

jahody

60

kadeřavá čekanka

10

kadeřavá kapusta

100/125

kapustičky

150

květák

70/80

mrkev

5

paprika

100/150

petržel

172

pomeranč

50

rajčata

25

salát

35

šípky

500

špenát

25/50

zelená okurka

10

zelí

80

Připomínám, že dospělé morče potřebuje asi 20 mg vitamínu C na den, březí a kojící samičky až 4,5 krát vyšší množství, dospívající morčata asi 3 krát více.


Tráva a spol.

Kromě morčat existují i další hlodavci, kteří jsou absolutními býložravci (např. různé druhy hrabošů). Krmit je celoročně zeleninou z finančních důvodů nepřichází v úvahu a také to ani neodpovídá jejich přirozenému způsobu výživy. Proto je třeba hledat jiné zdroje krmení. Ti šťastnější z nás, kteří bydlí na venkově nebo aspoň vlastní zahradu, mohou svá zvířátka celý rok zásobovat čerstvou trávou a dalšími rostlinkami přímo z přírody. My obyvatelé měst se musíme za trávou vypravit někam do přírody, v žádném případě nesbírejte trávu někde u silnice nebo v parku, kam se chodí venčit psi z celého sídliště. I trávu nasbíranou dál od města bych doporučovala pořádně umýt. Kromě trávy můžete sbírat např. pampelišky (listy i květy), sedmikrásky (také s květem), jetel, vojtěšku, jitrocel, listy (a samozřejmě i plody) borůvek a ostružin. Listy borůvek a ostružin chutnají zvířátkům i sušené. Trávu a čerstvé rostliny můžete skladovat několik dní v ledničce, ale než s ní budete krmit, nechte ji vždy zahřát na pokojovou teplotu. 

Dalším zdrojem nejen krmení ale i zábavy pro hlodavce jsou větve různých stromů. Nejoblíbenější jsou ovocné stromy, dalšími vhodnými druhy jsou javor, vrba, lípa, líska a další. Větve podáváme i s listím. Ke krmení se nehodí větve jehličnanů, protože obsahují vonné pryskyřice, které našim svěřencům nedělají dobře. Také větve sbírejte  pouze dál od silnic. Ve váze vám potom vydrží čerstvé několik dní. 

Existuje ještě další alternativa zeleného krmení. Jsou to bylinky, které často pěstujeme k obohacení vlastní kuchyně a které se vejdou i na úzký okenní parapet. Vynikající je máta (čerstvá i sušená), meduňka, petržel a další. Tyto bylinky však podávejte pouze jako obohacení jídelníčku, na každodenní krmení se nehodí. Na okně také můžete celý rok pěstovat obilí v květináči (viz. kapitola naklíčené zrní), pro ty línější je celoročně k dostání už vypěstovaná takzvaná kočičí tráva. 


Seno 

Všichni hlodavci si občas rádi dají seno. U některých (např. morčata nebo psouni) tvoří seno dokonce základní složku potravy. Ale i pro ostatní hlodavce je seno důležité. Obsahuje totiž velké množství vlákniny, která podporuje správné trávení. Seno musí být vždy čisté, voňavé a nezapařené. Plesnivým senem svým zvířátkům moc radosti neuděláte, spíš jim můžete uškodit.


odavci si občas rádi dají seno. U některých (např. morčata nebo psouni) tvoří seno dokonce základní složku potravy. Ale i pro ostatní hlodavce je seno důležité. Obsahuje totiž velké množství vlákniny, která podporuje správné trávení. Seno musí být vždy čisté, voňavé a nezapařené. Plesnivým senem svým zvířátkům moc radosti neuděláte, spíš jim můžete uškodit.


>