Živočišná strava


Bílkoviny jsou potřebné pro tvorbu tkání a orgánů. Tvoří se z takzvaných aminokyselin. Existují bílkoviny rostlinného a živočišného původu. Zatímco morčatům stačí bílkoviny rostlinné, většina ostatních doma chovaných hlodavců potřebuje ke zdravému vývoji také živočišnou složku. Někteří mají tuto potřebu vyšší, někteří menší, podrobně se o tom zmiňuji u jednotlivých druhů. Větší množství živočišných bílkovin potřebují hlavně mladá zvířata, ale také březí a kojící samičky. Jako zdroj bílkovin slouží např. kousek sýra, vařeného masa, trochu jogurtu nebo tvarohu. Hlodavci také rádi chroupají sušenky pro psy nebo pro kočky.

Kromě výše uvedených zdrojů bílkovin je vhodné podávat hlodavcům aspoň občas živé krmení. Ne každý se sice dokáže odhodlat k chovu moučných červů nebo cvrčků, ale překonáte-li se, uděláte tím svým miláčkům dobrou službu. Živé krmení můžete buď sami sbírat (v létě jsou louky plné např. sarančat a kobylek) nebo si ho můžete koupit v chovatelských potřebách. Krmíte-li kupovanými červy nebo cvrčky, je lepší je nejdříve asi týden krmit ovocem a zeleninou, než je dáte hlodavcům. V některých obchodech se totiž např. mouční červi chovají na novinovém papíru, který žerou, a ten opravdu moc živin neobsahuje. Zato se mu do těla dostane tiskařská čerň, kterou potom při zkrmování předá hlodavcům.

Moučné červy chovám doma ve směsi z mouky, strouhanky a ovesných vloček a denně jim dávám kousky salátu, okurky, jablka apod. Někteří chovatelé také doporučují posypat červy před podáváním vitamínovým práškem. Cvrčky chovám ve větší dobře zakryté nádobě, kam jim dám obaly od vajíček jako skrýš a krmím je zeleným krmivem a namočenými granulemi pro kočky nebo psy. Takto krmený hmyz je pro hlodavce opravdovým obohacením stravy. A při lovu cvrčků se zvířátka navíc vyřádí a proběhnou. 


Nejběžnější krmný hmyz:

Larvy potemníka moučného Tenebrio molitor (mouční červi)

Larvy potemníka Zophobas morio  

Cvrček domácí Acheta domestica  

Cvrček dvouskvrnný Gryllus bimaculatus  

Saranče stěhovavá Locusta migratoria

   


c="z_stra5.jpg" width="266" height="162">   


html>