Zrní


Zrní 

Většina hlodavců je granivorní, to znamená, že se živí převážně zrním. Zrna a semena se dělí na dvě skupiny: škrobovitá a olejnatá semena.  


Škrobovitá zrna:                                            

Olejnatá semena:           

pšenice, ječmen                                                              

řepka

oves                                                                  

lněná semínka

proso                                                                 

konopí 

pohanka                                                             

slunečnice

různá travní semena                                          

sezam

rýže                                                                   

lesknice              

 


Základní složkou směsi pro hlodavce jsou škrobovitá zrna. Jejich podíl by se měl pohybovat kolem 60%. Horst Bielfeld ve své knize Myši uvádí následující tabulku složení směsi:

pšenice                        10%

oves (loupaný)            20%

ječmen                         5%

pohanka                       5%

kukuřice drcená          10%

rýže (natural)              10%

proso                           15%

lesknice                       10%

travní semena              10%

slunečnicová semínka  1%

konopí                          1%

lněná semínka              3%


Směs můžete dále doplnit ovesnými nebo kukuřičnými vločkami a dalšími druhy semen, oblíbená jsou např. dýňová semínka (samozřejmě přírodní, nesolená a nepražená).


Při sestavování krmné směsi by se měl také zohledňovat věk a stav zvířat, např. jsou-li právě ve fázi rozmnožování, jedná-li se o mladá zvířata nebo naopak o „seniory“. Březím a kojícím samicím stejně jako mláďatům by se měla zvýšit dávka olejnatých semen, protože mají větší spotřebu energie a tedy i tuku. Já např. přidávám samicím v době rozmnožování do směsi sezamová semínka, která jsou velice výživná. Dalším významným faktorem je i velikost hlodavce, kterého budete krmit, křečkovi nabídneme spíše větší semena a přidáme např. arašídy, zatímco myš africká nebo maličký křečík Roborowského by velká zrna ani nerozlouskli, proto je pro ně vhodné např. proso nebo lesknice.


Kdo si nechce směs míchat sám, může si na trhu vybrat z nepřeberného množství hotových směsí. Ne všechny jsou ale vyhovující. Mnoho z nich obsahuje příliš mnoho slunečnic nebo arašídů, což vede k tloustnutí hlodavců. Součástí většiny kupovaných směsí jsou také zelené lisované pelety. Často jich směs obsahuje veliké množství a hlodavci je většinou nejedí, takže to jsou vyhozené peníze. Kdo chová hlodavců více, určitě udělá dobře, když si směs namíchá sám. Má to i tu výhodu, že můžete její složení obměňovat, takže nebude stále stejná a jednotvárná.  


Další součástí krmiva je tvrdý chléb nebo jiné pečivo. Musí být ale opravdu dobře vysušený a ne vlhký nebo plesnivý. Tvrdé pečivo podáváme jen jako doplněk krmiva (1-2 krát týdně), který zároveň slouží jako prostředek péče o zuby. Hlodavci potřebují hlodat, jinak jim přerostou zuby. Kromě tvrdého chleba můžete k okusu nabídnout např. větvičky ovocných stromů. V chovatelských prodejnách se také prodávají speciální tyčinky na hlodání.

 

 

Nejčastěji užívané druhy zrnin


Oves: obsahuje asi 8-15% vlákniny, což je více než u ostatních zrnin. Má vyšší obsah tuku a vitamínu E a B1.

Pšenice: obsahuje poněkud více bílkovin než ostatní zrniny, ale má málo vlákniny (pouze 1,6- 3,7%).

Ječmen: je velmi dobře stravitelný. Má poměrně vysoký obsah vlákniny (7%).

Rýže: používá se málo, vhodnější je neloupaná.

Proso: používá se buď celé nebo loupané (jáhly). Je vhodné hlavně pro menší druhy hlodavců.

Slunečnice: má velmi vysoký obsah tuku. Do směsí ji nepoužívám vůbec, pouze v naklíčeném stavu nebo jako pamlsek.

Lněné semínko: má vysoký obsah tuku, nenasycených mastných kyselin a bílkovin. Důležitý je obsah vitamínů B1 a B2. Má významné dietetické účinky a působí příznivě na kvalitu srsti.

Pro zpestření směsi můžeme použít také čirok, lesknici, pohanku, travní semena  


Velmi hodnotným krmivem jsou také nejrůznější ořechy. Jsou to energeticky velmi hodnotná krmiva, obsahují mnoho bílkovin, tuků, ale také fosfor a vitamín B1. Podávejte je proto spíše jako pamlsek a ne příliš často.


Normal">Velmi hodnotným krmivem jsou také nejrůznější ořechy. Jsou to energeticky velmi hodnotná krmiva, obsahují mnoho bílkovin, tuků, ale také fosfor a vitamín B1. Podávejte je proto spíše jako pamlsek a ne příliš často.